Napisane przez Tomasz Niejadlik, dnia 22 lipca 2018 19:09
Dzisiaj zakończyły się 94. Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce. W Lublinie do rywalizacji stanęli zawodnicy startujący także w naszych zawodach masters.
Mastersi walczyli choćby w biegach na dystansie 3000m z przeszkodami. Wśród pań 11 była Danuta Woszczek (aktualnie K40) z czasem 11:32.76. Przypomnijmy, zawodniczka UKS-u Olimp Kozienice to także nasza reprezentantka, PZLAM, na najważniejszych międzynarodowych zawodach. Z powodzeniem rywalizuje w mistrzostwach świata i Europy masters. W 2016 roku w australijskim Perth wywalczyła tytuł mistrzyni globu biegu na 2000m z przeszkodami. W minionym sezonie sięgnęła m.in. po złoto w tej samej konkurencji na mistrzostwach Europy w Aarhus i trzy medale podczas halowych mistrzostw świata w Daegu.
Z kolei w biegu na 3000m z przeszkodami wśród mężczyzn w Lublinie wystartował Rafał Nowak, który raptem 30. czerwca walczył w tej samej konkurencji w naszych, weterańskich mistrzostwach kraju. W Toruniu sięgnął po tytuł mistrza kraju masters w kategorii K40. Na lubelskim stadionie niestety nie ukończył biegu.
Piąty z rezultatem 43:51.70 w chodzie na 10000m był Rafał Fedaczyński. Zawodnik AZS-u UMCS Lublin także już zadebiutował w rywalizacji weteranów. Przed dwoma laty wystartował naszych w halowych mistrzostwach Polski w Toruniu.
Aż dwóch zawodników w wieku weterańskim rywalizowało w konkursie rzutu dyskiem. Zwycięstwo i tym samym dwunasty tytuł mistrza kraju dla Piotra Małachowskiego (65,78m), który w czerwcu obchodził swoje 35 urodziny, bynajmniej nie był zaskoczeniem. Sporą niespodzianką dla niektórych był jednak awans do finałowej ósemki olimpijczyka z Sydney, mistrza kraju z lat 1999-2001, 45-letniego Olgierda Stańskiego (53,89m). Zawodnik miejscowego AZS UMCS jednak od lat plasuje się w tej pierwszej ósemce seniorskich mistrzostw kraju i - jak widać – bynajmniej nie zamierza odpuszczać młodszym rywalom.
Bardzo blisko podium w biegu na 5000 metrów pań była Ewa Jagielska (K35), której do brązowego medalu zabrakło zaledwie 1,38s. Na mecie uzyskała ona naprawdę dobry rezultat – 16:31.24.
Miejmy nadzieję, że wszyscy wymienieni, albo przynajmniej większość z nich stanie do rywalizacji także w kolejnych zawodach weterańskich, zwłaszcza w zbliżających się 8. Halowych Mistrzostwach Świata Masters w Toruniu.