POLSKI ZWIĄZEK LEKKIEJ ATLETYKI MASTERS


Członek Światowego Związku Masters - WMA

Członek Europejskiego Związku Masters - EMA

Członek Polskiego Związku Lekkiej Atletyki - PZLA
AKTUALNOŚCI

Czy warto mieć marzenia?My mamy. Wymarzyliśmy sobie, że moglibyśmy wygrać klasyfikację medalową Halowych Mistrzostw Świata, ale przede wszystkim dać szanse jak największej liczbie Polaków startu w zawodach tej rangi. W tym przekonaniu utwierdziło nas zestawienie liczb. W 2019 roku w Toruniu wystartowało 830 Polaków, w Wenecji 108, potem była pandemia i dwuletnia przerwa, a po niej w lutym w Bradze zaledwie 32 osoby i w Tampere 81. Kiedy władze WMA zwróciły się do nas z propozycją organizacji Halowych Mistrzostw Świata powiedzieliśmy tak. Byliśmy przekonani, że dla zdecydowanej większości, tych którzy nie wybrali się ani do Bragi, ani do Tampere będzie to doskonała okazja do nadrobienia tych strat i do wzięcia udziału w zawodach masters najwyższej światowej rangi. Dalej tak myślimy i jestem przekonany, że w tych ostatnich 9 dniach padną rekordy rejestracji do Mistrzostw Świata. Dzisiaj mamy prawie 2 000 zarejestrowanych do startu, w tym 350 Polaków. Podobnie było 4 lata temu. Co ciekawe w liczbie 350 Polaków, ponad 160 to reprezentanci 3 konkurencji non stadia: cross, 10 km i półmaraton. A gdzie są przedstawiciele pozostałych 19 konkurencji, szczególnie tych halowych? Wystarczy po 35 osób z każdej konkurencji i mamy ponad 1 000 zawodniczek i zawodników. To jest możliwe, to wszystko zależy od naszej motywacji i determinacji w realizacji ambitnych celów. Ja wierzę, że damy radę. Kochani nie czekajmy na ostatni dzień, jak to mamy w zwyczaju, bo system rejestracji może nie wytrzymać takiego przeciążenia. Uczulam też osoby wysyłające zgłoszenia pocztą tradycyjną - przesyłka musi dotrzeć do PZLAM najpóźniej 31 stycznia. Nie ryzykujmy. Zgłaszajmy się jak najszybciej.

czytaj dalej


Pierwsze medale Mistrzostw Europy w roku 2023.W  portugalskim  FUNCHAL odbyły się w dniu dzisiejszym Mistrzostwa Europy w Maratonie Nasza pięcioosobowa reprezentacja wywalczyła 2 medale:

Złoto - Tadeusz Jasek M 70 z czasem 3:28:59

Brąz - Tomasz Polański M 45 z czasem 2:42:32

Pozostali zajęli następujące miejsca: 17.  Mariusz Morawski M 55, 18. Piotr Kunicki M 40 i 18. Piotr Stelmach M 45

czytaj dalej


Zaproszenie do ŁodziKoledzy z Łodzi zapraszają biegaczy i skoczków do hali Rudzkiego Klubu Sportowego.

Więcej o zawodach znajdziemy niżej, w "Informacjach o nadchodzących zawodach".

Zapraszamy!

czytaj dalej


JUŻ ZA 16 DNI ZAMYKAMY SYSTEM REJESTRACJI DO HALOWYCH MISTRZOSTW ŚWIATAPowoli zbliżamy się do celu. Termin zgłoszeń upływa za 16 dni, a początek zawodów już za niespełna 70 dni.

Zachęcam wszystkich chętnych do zgłaszania się. Na dziś mamy ponad 1200 zgłoszeń z czego 230 stanowią Polacy. Szczerze mówiąc liczyłem na więcej. Myślę, że tak jak przed 4 laty ostatnie dwa tygodnie zaowocują rekordowymi zapisami do Mistrzostw. Pragnę przypomnieć, że jest masa medali do zdobycia. Podwójne szanse mają sprinterzy, którzy oprócz konkurencji indywidualnych będą mieli szansę wystąpić w sztafetach: 4 x 200 m i po raz pierwszy w historii sportu masters w sztafetach mieszanych 4 x 200 m. Start w sztafetach jest bezpłatny, ale wystąpić w nich będą mogli tylko najlepsi w każdej kategorii wiekowej kobiet i mężczyzn i tylko ci, którzy wystartują przed tym w jakiejkolwiek konkurencji indywidualnej Halowych Mistrzostw Świata. Chętni do startu w sztafetach proszeni są o kontakt z Tomkiem Goworskim - mail: tom.gov@op.pl  Oczywiście na start w sztafecie narodowej będą mieli szansę najlepsi w danej kategorii wiekowej. Namawiamy do startu w sztafetach podczas HMP - to będzie szansa na ostatni sprawdziań przed HMŚ. Do tej pory najliczniej do startu w Mistrzostwach zgłosili się "półmaratończycy". Gdyby dziś odbył się półmaraton prawie we wszystkich kategoriach wiekowych mogliby zostać sklasyfikowani drużynowo. Dużo gorzej zgłoszenia wyglądają w crossie i chodzie na 10 km gdzie też są klasyfikacje drużynowe i medale "do wzięcia", ale musi być minimum trzech w danej kategorii wiekowej. Proszę więc chodziarzy i długodystansowców o mobilizację i jak najszybsze zgłaszanie się.Apel do wszystkich chętnych do startu - nie czekajmy na ostatnią chwilę. Przypominam, iż zgodnie z przepisami WMA do startu w Mistrzostwach Świata nie wymaga się licencji ani minimów startowych i nie ma też żadnych kwalifikacji - wystrczy tylko zgłoszenie. ZAPRASZAM.

Przypominam, że w pakiecie startowym wszyscy Polacy otrzymają koszulki reprezentacyjne. Co poza tym poinformujemy w terminie póżniejszym. Ciągle zabiegamy o sponsorów.  Dziś znamy koszty organizacji, a wpływy poznamy dopiero ok. 10 lutego.

czytaj dalej


Zadbajmy o finanse na działalność statutową NASZEGO ZWIĄZKU - przekażmy, w tym roku 1.5% naliczonego podatku.Jak co roku o tej porze proszę Was o wsparcie finansowe naszej działalności przy okazji corocznego rozliczenia się z fiskusem.

Koleżanki i Koledzy !                                                                                                                                                                                                              Na pozyskanie środków z Ministerstwa, Samorządu lokalnego lub od Sponsora zbyt dużego wpływu nie mamy, ale decyzja na co przeznaczymy ( w tym roku ) 1,5% naliczonego podatku zależy tylko i wyłącznie od nas. Pokażmy, że potrafimy i chcemy tego.
Poczujmy się odpowiedzialni za naszą "Rodzinę Mastersów Lekkiej Atletyki" i deklarując 1,5 % naliczonego podatku za 2022 rok na PZLAM, pomóżmy sobie. Może uda się Wam przekonać do tego również najbliższych i przyjaciół? Zadeklarujmy na rzecz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters 1,5 % naliczonego podatku za rok 2022. To proste, wystarczy w dowolnej deklaracji rocznej PIT, w rubryce pod tytułem "Wniosek o przekazanie 1,5 % podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego ( OPP )” wpisać numer naszego KRS 0000099312.
Jako organizacja pożytku publicznego wszystkie środki pozyskane z wpłat 1,5 % przeznaczymy na działalność statutową, a mówiąc konkretnie, na promocję i organizację kolejnych zawodów oraz wsparcie przygotowań do startów szczególnie tych osób, które przekonały do wpłat 1,5 % naliczonego podatku swoich bliskich i znajomych.
Za poważne potraktowanie naszej prośby z góry serdecznie dziękuję.

Wacław Krankowski, Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters

czytaj dalej


SPORT MASTERS A RZECZYWISTOŚĆ    KOLEŻANKI  I  KOLEDZY !!!                                                                                                                                                         Mój wpis  z 1 stycznia " Zaczynamy odliczanie " wywołał dyskusję na FP. To dobrze, że interesujemy się tym co się dzieje w PZLAM, w lekkoatletyce masters. Odnoszę jednak wrażenie, że nie wszyscy wypowiadający się znają stan prawny sportu MASTERS w Polsce. Ja wiem, że wszyscy uważają się za "wyczynowców" i mają do tego prawo bo ciężko trenują. Ale niestety formalnie sport masters ( wszystkie dyscypliny sportu w Polsce ) to sport amatorsk i.W prawdzie podlegamy pod Ustawę o sporcie, ale nie do końca. Formalnie sportem masters nie zajmuje się Departament Sportu Wyczynowego Ministerstwa Sportu i Turystyki, tylko Departament Sportu dla Wszystkich, a ten w przeciwieństwie do Departamentu Sportu Wyczynowego nie ma możliwości formalno - prawnych aby przeznaczać środki finansowe na szkolenie. Podobnie nie ma takiej możliwości PZLA - otrzymują konkretne kwoty na konkretne zadania. Nie ma wśród nich szkolenia mastersów.  Składamy, zgodnie z obowiązującymi przepisami wnioski na organizację różnych zawodów typu Mistrzostwa Polski, Europy i Swiata ( na rok 2023 też złożyliśmy ).  Przyznane środki przeznaczamy zgodnie z podpisaną umową na zadania w niej wymienione. A wszyscy wiemy jak z roku na rok rosną koszty.  A mimo wszystko organizujemy  Halowe Mistrzostwa Świata w 2023, a w 2024 roku Europy. Dlaczego? Bo nie mamy miasta w którym są dwa stadiony LA żeby zrobić mistrzostwa letnie. Bo cieszymy się uznaniem we władzach europejskich i światowych. Bo chcemy dać szansę startu jak największej liczbie Polaków. A liczby nie kłamią: w 2022 roku w Bradze na Halowych Mistrzostwach Europy startowało 40 Polaków, na Mistrzostwach Świata w Tampere 81, a w Toruniu w 2019 - 870. Mimo wysokich opłat startowych widać wyrażnie, że w Toruniu najtaniej. Mam nadzieję, że i w tym roku będzie podobnie. Mamy już 750 zgłoszeń, w tym ponad 150 Polaków i 12 Olimpijczyków, oczywiście Polskich.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

czytaj dalej


ZACZYNAMY ODLICZANIE !!!Zacznijmy ten niezwykle ważny dla Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters, dla wszystkich amatorów współzawodnictwa sportowego w lekkoatletyce, ROK 2023 od życzeń. Życzmy sobie nawzajem przede wszystkim zdrowia i realizacji wszelkich planów i marzeń, szczególnie tych sportowych. Ustanawiajmy więc jak najwięcej rekordów, pokonujmy swoje słabości i kolejne bariery. Ale przede wszystkim cieszmy się, że znowu będziemy mogli być razem. Zdrowia i sukcesów

czytaj dalej


Wesołych świąt i szczęśliwego nowego rokuczytaj dalej


Plebiscyt Sportowy Gazety PomorskiejNasz Kolega Władysław Angiel nominowany został do nagrody Sportowca Roku w Bydgoszczy. Tu poznasz go bliżej:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1881721502166440&id=100009858258570 . 

czytaj dalej


SEZON 2023Sezon 2023 już za kilkadziesiąt dni. Kto chciałby sprawdzić swoją formę, będzie miał taką szansę. MKL Toruń organizuje cykl mitingów na początku roku w hali "ARENA" - terminy: 7, 14, 22,  29 styczeń  i 4 luty. Dla nas ważne są 2 terminy: 04.03.2023 - to 32. Halowe Mistrzostwa Polski i 26.03 - 01.04.2023 - 9. Halowe Mistrzostw Świata. Start w Mistrzostwach Polski to ostatni sprawdzian przed Mistrzostwami Świata. Mam nadzieję, że będzie w rekordowej obsadzie, a wyniki osiągnięte utwierdzą nas w przekonaniu, że możemy walczyć o zwycięstwo w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Świata. To jest możliwe, ale wymaga od nas wszystkich większej mobilizacji w zachęcaniu do startu jak największej liczby zawodników.

 

czytaj dalej


AUTORZY
Zdzisław Raczyński wpisy 1
Mirek Łuniewski wpisy 148
Wacław Krankowski wpisy 81
Tomasz Niejadlik wpisy 447
Paweł Weber wpisy 5
Julian Pełka wpisy 199
Piotr Knut wpisy 3
KALENDARZ
Styczeń 2023
Pon Wt Śr Czw Pt So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
ZAWODY MIĘDZYNARODOWE
WMACI2019
EMACS2023 PESCARA
WMACI 2023 Torun
Grosseto 2022
Mistrzostwa Świata w Tampere
EMACI 2020 Braga
PARTNERZY
SPONSORZY