POLSKI ZWIĄZEK LEKKIEJ ATLETYKI MASTERS


Członek Światowego Związku Masters - WMA

Członek Europejskiego Związku Masters - EMA

Członek Polskiego Związku Lekkiej Atletyki - PZLA
Aktualności

Halowe Mistrzostwa Świata Masters w Toruniu już za 300 dni!Aż 4 tysiące uczestników reprezentujących niemalże 100 krajów, w tym 1000-osobowa reprezentacja Polski, może wziąć udział w naszym czempionacie, który odbędzie się w marcu przyszłego roku w toruńskiej Arenie.

W dniach 24-30. marca 2019 roku w hali Arena odbędą się 8. Halowe Mistrzostwa Świata Masters. W czempionacie wezmą udział weterani lekkiej atletyki z sześciu kontynentów. W gronie kilku tysięcy startujących nie zabraknie prawdziwych sław lekkoatletyki, w tym zawodników, którzy przed laty sięgali po tytuły w seniorskich mistrzostwach Europy i świata, a nawet igrzyskach olimpijskich. Włodarze miasta i władze Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters liczą, że do rywalizacji przystąpi kilkudziesięciu olimpijczyków, w tym około 30-40 Polaków. Swój start w mistrzostwach potwierdzili już Wanda Panfil, Robert Korzeniowski i Paweł Czapiewski. W gronie „mastersów”, także w zawodach krajowych, regularnie startują choćby: Urszula Kielan (wicemistrzyni olimpijska z Moskwy 1980 w skoku wzwyż), Ludwika Chewińska (IO Monachium 1972, od 42 lat rekordzista Polski w pchnięciu kulą), Genowefa Patla (IO Barcelona 1992), Ryszard Szparak (IO Moskwa 1980) i Janusz Trzepizur (IO Moskwa 1980). Ambasadorami 8. World Masters Athletics Championships Indoor zostali także multimedaliści igrzysk olimpijskich: Irena Szewińska i Tomasz Majewski. Wielu olimpijczyków rozważa start w Toruniu, jednak nie koniecznie w swoich koronnych konkurencjach. Medialnym ambasadorem wydarzenia jest dziennikarz TVP Sport – Przemysław Babiarz.

Ze sławami lekkiej atletyki będzie mógł zmierzyć się niemalże każdy, kto ukończył minimum 35. rok życia i komu stan zdrowia pozwala na podjęcie sportowej rywalizacji. W trakcie 10. Halowych Mistrzostw Europy Masters, które odbyły się w Toruniu w 2015 roku, startował m.in. 104-letni wówczas Stanisław Kowalski ze Świdnicy. Jego występy spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem licznych krajowych i zagranicznych mediów.

  • W naszej rywalizacji obowiązuje tylko ta dolna granica wiekowa, górnej nie ma – podkreśla Wacław Krankowski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters. - Gorąco zachęcamy do udziału wszystkich, którzy spełniają wymóg wieku, także tych, którzy z bieżniami, skoczniami i rzutniami pożegnali się już dawno temu, a chcieliby powrócić do lekkoatletycznej rywalizacji. Na to w zasadzie nigdy nie jest za późno, co udowadnia wielu naszych zawodników, członków naszego związku. Sądzę, że możliwość wystartowania w mistrzostwach świata w gronie reprezentantów Polski, także wśród wielu wybitnych postaci polskiej lekkoatletyki, może dla wielu być doskonałym bodźcem, pretekstem do podjęcia na nowo treningów.

Marcowe wydarzenie zapowiada się doprawdy imponująco. Liczymy w sumie na ponad 10 tysięcy startów w konkurencjach indywidualnych! Wstępnie zaplanowano aż 600 ceremonii dekoracji medalowych, z czego sto drużynowych. Rywalizacja będzie odbywała się w kilkunastu kategoriach wiekowych wśród kobiet i mężczyzn (tradycyjnie przedziały wiekowe co pięć lat) i aż w 22 konkurencjach. Mimo, że jest to czempionat halowy, to jednak kilka konkurencji odbędzie się jak zwykle „na zewnątrz”. Będą to m.in. półmaraton, bieg uliczny na 10 km, cross na 8 kilometrów w lasku przylegającym do Areny, chód na 10 km w wydaniu ulicznym oraz rzut dyskiem, młotem i oszczepem. Z mistrzostw zaplanowano 70 godzin transmisji telewizyjnej na żywo w Internecie.

Przyznanie Toruniowi organizacji światowego czempionatu, to w dużej mierze pokłosie bardzo udanych, 10. Halowych Mistrzostw Europy Masters, które odbyły się w Grodzie Kopernika przed trzema laty. Wydarzenie te zostało bardzo dobrze ocenione przez władze europejskiej i światowej lekkoatletyki masters (European Masters Athletics i World Masters Athletics). Kierownictwo mistrzostw liczy jednak nie tylko na sukcesy organizacyjne.

  • Mamy nadzieję, że przy pełnej mobilizacji biegaczy ulicznych naszej reprezentacji uda się zwyciężyć w klasyfikacji medalowej – stwierdza Wacław Krankowski.

Poza wspominanymi halowymi mistrzostwami Europy w 2015 roku Polska była gospodarzem jeszcze dwóch imprez dla „mastersów” wysokiej międzynarodowej rangi. W 2006 roku w Poznaniu odbyły się piętnaste „stadionowe” ME, a w ubiegłym roku we Wrocławiu – pierwsze ME masters w maratonie. Do tego w 2012 roku Zgorzelec był współgospodarzem europejskiego czempionatu wspólnie z niemieckim Zittau i czeskim Hradkiem.

Organizatorami mistrzostw świata są: World Masters Athletics, Miasto Toruń i Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters. Impreza objęta jest patronatem: Ministra Sportu i Turystyki, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Torunia.

Więcej informacji nt. 8. Halowych Mistrzostw Świata Masters – Toruń 2019 na stronie wydarzenia - www.wmaci2019.com

AUTORZY
Julian Pełka wpisy 130
Wacław Krankowski wpisy 6
Paweł Weber wpisy 5
Mirek Łuniewski wpisy 69
Tomasz Niejadlik wpisy 149
KALENDARZ
Wrzesień 2018
Pon Wt Śr Czw Pt So Nd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
ZAWODY MIĘDZYNARODOWE
EMACS 2017 Denmark
WMACi 2017 Daegu Korea
Madrid 2018 - European Masters Athletics Indoor Championships
WMACI Toruń 2019
Malaga 2018 - European Masters Athletics Chapionships
Alicante 2018 - XVI European Masters Athletics Championships Non-Stadia
PARTNERZY
SPONSORZY