POLSKI ZWIĄZEK LEKKIEJ ATLETYKI MASTERS


Członek Światowego Związku Masters - WMA

Członek Europejskiego Związku Masters - EMA

Członek Polskiego Związku Lekkiej Atletyki - PZLA
Aktualności

Halowe Mistrzostwa Świata Masters w Toruniu już za 300 dni!Aż 4 tysiące uczestników reprezentujących niemalże 100 krajów, w tym 1000-osobowa reprezentacja Polski, może wziąć udział w naszym czempionacie, który odbędzie się w marcu przyszłego roku w toruńskiej Arenie.

W dniach 24-30. marca 2019 roku w hali Arena odbędą się 8. Halowe Mistrzostwa Świata Masters. W czempionacie wezmą udział weterani lekkiej atletyki z sześciu kontynentów. W gronie kilku tysięcy startujących nie zabraknie prawdziwych sław lekkoatletyki, w tym zawodników, którzy przed laty sięgali po tytuły w seniorskich mistrzostwach Europy i świata, a nawet igrzyskach olimpijskich. Włodarze miasta i władze Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters liczą, że do rywalizacji przystąpi kilkudziesięciu olimpijczyków, w tym około 30-40 Polaków. Swój start w mistrzostwach potwierdzili już Wanda Panfil, Robert Korzeniowski i Paweł Czapiewski. W gronie „mastersów”, także w zawodach krajowych, regularnie startują choćby: Urszula Kielan (wicemistrzyni olimpijska z Moskwy 1980 w skoku wzwyż), Ludwika Chewińska (IO Monachium 1972, od 42 lat rekordzista Polski w pchnięciu kulą), Genowefa Patla (IO Barcelona 1992), Ryszard Szparak (IO Moskwa 1980) i Janusz Trzepizur (IO Moskwa 1980). Ambasadorami 8. World Masters Athletics Championships Indoor zostali także multimedaliści igrzysk olimpijskich: Irena Szewińska i Tomasz Majewski. Wielu olimpijczyków rozważa start w Toruniu, jednak nie koniecznie w swoich koronnych konkurencjach. Medialnym ambasadorem wydarzenia jest dziennikarz TVP Sport – Przemysław Babiarz.

Ze sławami lekkiej atletyki będzie mógł zmierzyć się niemalże każdy, kto ukończył minimum 35. rok życia i komu stan zdrowia pozwala na podjęcie sportowej rywalizacji. W trakcie 10. Halowych Mistrzostw Europy Masters, które odbyły się w Toruniu w 2015 roku, startował m.in. 104-letni wówczas Stanisław Kowalski ze Świdnicy. Jego występy spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem licznych krajowych i zagranicznych mediów.

  • W naszej rywalizacji obowiązuje tylko ta dolna granica wiekowa, górnej nie ma – podkreśla Wacław Krankowski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters. - Gorąco zachęcamy do udziału wszystkich, którzy spełniają wymóg wieku, także tych, którzy z bieżniami, skoczniami i rzutniami pożegnali się już dawno temu, a chcieliby powrócić do lekkoatletycznej rywalizacji. Na to w zasadzie nigdy nie jest za późno, co udowadnia wielu naszych zawodników, członków naszego związku. Sądzę, że możliwość wystartowania w mistrzostwach świata w gronie reprezentantów Polski, także wśród wielu wybitnych postaci polskiej lekkoatletyki, może dla wielu być doskonałym bodźcem, pretekstem do podjęcia na nowo treningów.

Marcowe wydarzenie zapowiada się doprawdy imponująco. Liczymy w sumie na ponad 10 tysięcy startów w konkurencjach indywidualnych! Wstępnie zaplanowano aż 600 ceremonii dekoracji medalowych, z czego sto drużynowych. Rywalizacja będzie odbywała się w kilkunastu kategoriach wiekowych wśród kobiet i mężczyzn (tradycyjnie przedziały wiekowe co pięć lat) i aż w 22 konkurencjach. Mimo, że jest to czempionat halowy, to jednak kilka konkurencji odbędzie się jak zwykle „na zewnątrz”. Będą to m.in. półmaraton, bieg uliczny na 10 km, cross na 8 kilometrów w lasku przylegającym do Areny, chód na 10 km w wydaniu ulicznym oraz rzut dyskiem, młotem i oszczepem. Z mistrzostw zaplanowano 70 godzin transmisji telewizyjnej na żywo w Internecie.

Przyznanie Toruniowi organizacji światowego czempionatu, to w dużej mierze pokłosie bardzo udanych, 10. Halowych Mistrzostw Europy Masters, które odbyły się w Grodzie Kopernika przed trzema laty. Wydarzenie te zostało bardzo dobrze ocenione przez władze europejskiej i światowej lekkoatletyki masters (European Masters Athletics i World Masters Athletics). Kierownictwo mistrzostw liczy jednak nie tylko na sukcesy organizacyjne.

  • Mamy nadzieję, że przy pełnej mobilizacji biegaczy ulicznych naszej reprezentacji uda się zwyciężyć w klasyfikacji medalowej – stwierdza Wacław Krankowski.

Poza wspominanymi halowymi mistrzostwami Europy w 2015 roku Polska była gospodarzem jeszcze dwóch imprez dla „mastersów” wysokiej międzynarodowej rangi. W 2006 roku w Poznaniu odbyły się piętnaste „stadionowe” ME, a w ubiegłym roku we Wrocławiu – pierwsze ME masters w maratonie. Do tego w 2012 roku Zgorzelec był współgospodarzem europejskiego czempionatu wspólnie z niemieckim Zittau i czeskim Hradkiem.

Organizatorami mistrzostw świata są: World Masters Athletics, Miasto Toruń i Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters. Impreza objęta jest patronatem: Ministra Sportu i Turystyki, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Torunia.

Więcej informacji nt. 8. Halowych Mistrzostw Świata Masters – Toruń 2019 na stronie wydarzenia - www.wmaci2019.com

AUTORZY
Mirek Łuniewski wpisy 63
Julian Pełka wpisy 128
Paweł Weber wpisy 5
Wacław Krankowski wpisy 5
Tomasz Niejadlik wpisy 108
KALENDARZ
Czerwiec 2018
Pon Wt Śr Czw Pt So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
ZAWODY MIĘDZYNARODOWE
EMACS 2017 Denmark
Alicante 2018 - XVI European Masters Athletics Championships Non-Stadia
WMACI Toruń 2019
Madrid 2018 - European Masters Athletics Indoor Championships
WMACi 2017 Daegu Korea
Malaga 2018 - European Masters Athletics Chapionships
PARTNERZY
SPONSORZY